21 Септември, 2019
0.0178

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја чека „метлата“ и датумот за преговори

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2019

Претседалот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека граѓаните се разочарани и се свесни дека власта не ги испорачува резултатите. 

За функционерите на власта вели дека не ја научиле лекцијата, зактовени се на своите позиции и чекаат премиерот Зоран Заев што ќе одлучи. 

„Големите очекувања кои ги создава оваа власта за операцијата „метла“ ќе донесе големи разочарувања“, изјави Мицкоски од Општинскиот комитет Аеродром.

Тој рече дека функционерите кои не работат, не ги исполниле очекувањата, не се успешни, треба да си поднесат оставка

Отпочнувањето на преговорите ќе биде добро и за нас, амбасадорите на западните земји, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние кој го посети Гостивар. 

Вели дека тие посакуваат отварање на претпристапните преговори. 

„Но, земјата треба навистина да е подготвена за тоа. Така што тоа нема да биде подарок, тоа треба да биде заслужен подарок во вашите раце“, додаде Тимоние.

Тој присуствуваше и на деветото издание на манифестацијата „Ден на франкофонијата“ во Центарот за култура АСНОМ.

Германската канцеларка Ангела Меркел која денеска е во посета на Хрватска, го кажа својот став во однос на проширувањето на Европската Унија. 

Меркел вели дека Берлин „начелно ја поддржува“ европската перспектива на земјите од Западен Балкан, но дека „при тоа треба да се земе предвид дека критериумите мора да бидат исполнети“.

Таа рече дека со тоа прашање ќе се позанимаваат

Криминалот и корупцијата растат, нема датум за преговори во јуни, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ. 

Според нив, неодговорното и криминално владеење го гледаат меѓународните претставници и сосема очекувано, како што нема одговорност ќе нема ниту датум за преговори во јуни.

„Датум за почеток на преговори ќе нема затоа што на власта ѝ е поважен криминалот, отколку проектите“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Потсетуваат на тоа како министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска призна милионски скандал со фондот за ПИОМ, на десетиците млади и стари кои починаа од епидемиите на грип и сипаници, а министерот си делеше крвави тендери, на запалените документи во Министерството за правда, на нападите на притворени лица, на криминалното делење на субвенции преку Фондот за иновации, на непотизмот, на нарачките на наркотици на пратеници.

Можеби ќе ве интересира

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Јанева повторно на распит пред Русковска

Јанева повторно на распит пред Русковска

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден