25 Август, 2019
0.0192

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

Објавено во: Македонија 25 Април, 2019

Негодување од страна на функционерите на власт по непотизмот кој веќе и официјално е откриен од антикорупциската комисија.

Досега ниту еден од посочените функционери кои на некој начин влијаеле за вработување на блиски не се одважи да признае за неправилностите при вработувањата. За дел од „таргетираните“ дури и се отвориле специјални огласи.

https://www.faktor.mk/kje-se-odvazat-li-bliskite-na-funkcionerite-od-vlasta-po-nepotizmot-ili-nema-da-go-slushaat-liderot-zaev

Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет на местото на Зоран Караџовски, кому му истече досегашниот мандат. Новиот прв човек на ова правосудно тело беше изгласан со сите 12 гласови „за“ и ниту еден против. За негов заменик, според етничкиот консензус, е избран Селим Адеми.

https://www.faktor.mk/kiro-zdravev-izbran-na-mestoto-na-zoran-karadzovski-

30-дневен притвор од кумановскиот суд е одреден за лицето С.Ј од Пелинце кој возејќи пијан на 21 април со својот „мерцедес“ на регионалниот пат Куманово - Свети Николе удри во возило во кое го усмри полицаецот Виктор Цветковски и тешко го повреди Александар Милошевски, за потоа да избега и да удри во уште едно возило, да предизвика повреди кај уште тројца патници и на крај да заврши во болница. Покрај тоа покренати се уште две кривични пријави против него.

https://www.faktor.mk/liceto-koj-go-usmrti-policaecot-viktor-cvetkovski-od-bolnica-vo-pritvor

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол