21 Октомври, 2019
0.0187

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови искази за „Рекет“, платите пораснале

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2019

Градежниот инвеститор Зоран Азманов денеска е повикан да даде исказ во Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ во кој осомничени се шоуменот Бојан Јовановски, неговиот партнер Зоран Милевски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, објави Дојче Веле.

Сопственикот на градежната компанија „Настел“ во неколку наврати изјавуваше дека е уценуван од Боки 13, а во една прилика наведе и дека Јовановски му тврдел дека поседува документи за него од финансиска полиција.

Во меѓувреме се повикуваат и раководители на Меѓународен сојуз, невладината организација на Јовановски, која била носител на проекти за чија реализација биле барани средствата ид бизнисмени.

Продавачка на луксузната продавница на „Пјер Карден“, каде што Бојан Јовановски бил клиент, била повикана денес претпладне на распит за случајот „Рекет“.

Вработената сведочела за потребите на истрагата, а Обвинителството се интересирало за купувањето на првоосомничениот на конфекција и мебел од луксузниот моден бренд.

Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, објави дека Собранието експресно го одбило за формирање на анкетна комисија која ќе треба да испита како и на што го трошел СЈО својот солиден фонд за работа пред неговото расформирање.

Предлог барањето е вратено на подносителите поради наводни недостатоци, изјави Милошоски, кој истовремено се сомнева дека ракописот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, е фалсификуван.

Се зголемиле платите во Македонија.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2019 година, во однос на јули 2018 година, изнесува 104.3.

Зголемувањето се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (10.6 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (9.8 %) и Транспорт и складирање (7.4 %).

Можеби ќе ве интересира

Коалицијата на Мицкоски доби ново име

Коалицијата на Мицкоски доби ново име

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се сумираат впечатоците од лидерската, попис ќе нема во април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се сумираат впечатоците од лидерската, попис ќе нема во април

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ЃУЛИСТАНА МАРКОВСКА: Прав пат ни е доколку ЕУ реши да ни направи мониторинг

ЃУЛИСТАНА МАРКОВСКА: Прав пат ни е доколку ЕУ реши да ни направи мониторинг

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање

ЗАЕВ Е ПОКАНЕТ ВО РИМ: Џузепе Конте бара да добиеме датум идниот месец

ЗАЕВ Е ПОКАНЕТ ВО РИМ: Џузепе Конте бара да добиеме датум идниот месец

МИЛОШОСКИ: Има три комплицирани начини за враќање на името

МИЛОШОСКИ: Има три комплицирани начини за враќање на името

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Се судрија мотори кај Градежен факултет

Се судрија мотори кај Градежен факултет