15 Април, 2021
0.0250

ФОКУС НА ДЕНОТ: „Падна“ оставка во Шутка, Миле си оди дома, Спиро останува во затвор

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Директорот на затворот Шутка, Ѓоко Котевски денеска изјави дека го прифаќа барањето на премиерот Зоран Заев за оставка. Тој кажа дека извештајот за физичкиот напад врз екс министрите, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски ќе биде готов в понеделник. 

Премиерот Зоран Заев претходно побара оставка од Котевски. Тој изрази жалење и го осуди инцидентот кој се случи во затворот. 

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор.

„Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење од 30. дена“,  стои во соопштението од Судот.

За разлика од него, поранешниот министер  Спиро Ристовски останува во притвор во Шутка.

„Жалбата на С.Р. се одбива како неоснована“, стои во соопштението на Судот.

Припадници на кумановската група кои упаднаа во Диво насеље пред неколку години, ги нападнаа вчера екс министрите. 

Mухамед Красниќи алијас командант Малишева на Фејсбук напиша дека секој политичар кој е вмешан, како што вели, во оваа стапица и кој ќе им падне во раце ќе биде истепан и ќе биде скршен од ќотек од било кој член од групата од Диво Насеље. 

Ова се однесува на нападните екс министрите, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески во затворот Шутка, но командантот го избришал постот.

Тој во објавата им честиташе на тепачите. 

Сега командантот нема објави по 2015 година, откако последната ја избриша. 

Информациите кои се појавија во јавноста, за наводно зголемен број исчезнати лица, ги демантираше денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Toj најави дека за оние кои намерно ја вознемируваат јавноста, ќе бидат преземени законски мерки.

„Граѓаните нема за што да бидат загрижени во однос на безбедноста. Бројот на исчезнати лица се намалува постојано, и оваа година е помал од претхoдната. Ефикасноста во пронаоѓање на исчезнатите лица по пријава е некаде околу 94 проценти. Јас апелирам до граѓаните на одговорнен однос и пристап. Најлесно е да седите пред компјутер и да напишете нешто на социјалните мрежи што ќе ги вознемирува дополнително граѓаните на Република Македонија. Вчера прочитав информации за исчезнувања, па после се наоѓале луѓето со недостаток на одредени органи. Апсолутно ги демантирам овие работи“ – рече министерот.

Спасовски вели дека врз пронајдените тела на исчезнатите се врши обдукција, а ниту еден наод не констатирал недостаток на некој орган.

Можеби ќе ве интересира

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари