15 Јули, 2020
0.0350

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

Објавено во: Македонија 11 Ноември, 2019

Шефот на државата патува во посета на Франција. Таму ќе биде по повод учеството на Парискиот мировен форум.

Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што францускиот претседател Емануел Макрон ја приредува за шефовите на држави и меѓународни организации кои се дел од Парискиот форум за мир, а утре се очекува да има средба со францускиот претседател Макрон.

Ќе скокнат платите на здравствените работници.

„Падна“ договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, и тоа ќе стартува од февруари идната година.

Лекарите специјалисти ќе имаат за 25 проценти повисоки плати, а медицинските сестри за 10 проценти. 

Платата на лекар специјалист наставник или обичен специјалист во Клиничкиот центар на Хируршките клиники и на Интерните клиники ќе достигне, но на некои и ќе надмине и 100.000 денари

Во фокус на Предлог-буџетот за 2020 година ќе бидат инвестициите во човечки капитал, односно во подобар здравствен, образовен и социјален систем и силна поддршка за раст реалниот сектор. Годинава инвестираме речиси 56% од вкупните буџетски расходи во областите врз кои се потпира човечкиот капитал, односно здравството, образованието и социјалата.

Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска на презентацијата на предлог-буџетот за 2020 година пред бизнис заедницата, невладиниот сектор, синдикатот и експертската јавност, која се одржа денеска во Министерството за финансии.

Таа посочи дека ваквите настани се добра пракса, бидејќи може да се слушнат видувањата и мислењата од експертите, синдикатите, бизнис секторот и невладиниот сектор.

Имав страв дека ќе ми заврши животот, рече премиерот Зоран Заев, кој денеска во Кривичниот суд сведочеше за настаните од 27-ми април во Собранието, како оштетен во кривичната постапка.

„Имав страв дека ќе ми заврши животот. Чувство кое никогаш дотогаш не сум го имал“, рече премиерот Заев.

Постои ризик да пропадне и судскиот процес за сообраќајката на 13 февруари кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени, напиша на Фејсбук поранешниот пратеник Павле Богоевски.

„Таму обвинети се шест лица. Сопственикот и двајца вработени на Дурмо турс се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека други тројца вработени во станицата за технички преглед за соучество во истото дело. Според наводите на Обвинителството, поранешен вработен во Дурмо турс изјавил дека кога автобусите се носеле на сервис во Скопје, таму се инсталирал уред за манипулација на тахографот, дека тој уред се активирал со копче и бележел помала брзина', со чија помош возачите можеле слободно и незабележано да возат со брзина поголема од дозволената. На денешното рочиште, сведокот се премисли и рече дека не изјавил такво нешто“, пишува eкс пратеникот.

Надлежните министри смируваат и велат дека нема простор за паника кај населението бидејќи токсичната хемикалија од ОХИС не испуштила никакви супстанци надвор во воздухот, покажало истрагата на акредитираната лабораторија.

Анализата во рамките на Штипскиот универзитет утврдиле дека траги од метил акрилат мономер има во цевките на цистерната, а испарувањето било внатре, додека надвор не е забележано.

Ќе биде ли буџетот за 2020 година една предимензионирана желботека и екстра гломазен предизборен збир на ветувања за плати и пензии, но и за нереални капитални проекти, како што обвини опозицијата, или, пак, некој во власта навреме ќе се освести и ќе ја крене потребната „рачна“, и во име на одговорноста - ќе се успее да се скрои барем малку разумна државна каса.

По точно 23 килограми крап и сом биле испратени годинава од Агенцијата за управување со одземен имот како отстапница на адреса на затворите во Идризово и Гевгелија.

Прилепската прехранбено - кондиторска индустрија одлично го зголемува пазарното учество на домашниот пазар и во странство. И тоа е најважната вест за нејзните акционери. На прав пат се! „Витаминка“ си прави поголем простор на домашниот пазар, но и на странските пазари

Акционерите можат да бидат задоволни, приходите од продажба пораснале за 2 отсто, оперативната добивка е поголема за 12 отсто, а нето профитот е 23,3 отсто и порасна за 9 отсто во споредба со лани.

Стои ли гасната централа ТЕ-ТО последен пат како најголем даночен должник на листата која еднаш месечно ја објавува Управата за јавни приходи. Последната е објавена во петокот и на неа ТЕ-ТО е прв најголем должник кон државата на која и должи вкупно 17,2 милиони евра и тоа по основ на данокот на добивка.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема