14 Декември, 2019
0.0471

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2019

Премиерот Зоран Заев по Централниот одбор на партијата во Охрид, изјави дека ќе има реконструкција на Владата, а нема да има предвремени избори. 

Заев вели дека ова е за заокружување на евроинтеграциската иднина на нашата земја. 

Рече дека промените треба да завршат и Владата со целиот свој капацитет да ги реализира реформите. 

Избран е извршен одбор, организационен секретар, директор на центарот за истражување и аналитики. Премиерот рече дека од 16 членови на извршен одбор, 9 се жени. 

За функционерите, градоначалниците ќе има месечен календар со обврски, кажа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по одржувањето на Централниот одбор во Охрид. 

Невреме со дожд и град ја зафати Струмица.

Според најавите на УХМР, од денеска па во следниве неколку денови во попладневните часови во Македонија ќе има невреме попладне, проследено со силен дожд, ветар и грмежи. Деновиве дожд и град имаше и во Крива Паланка, каде имаше оштетувања на стаклата на автомобилите. 

Силно невреме го погоди Кичево. Паѓало град со големина на орев, а врне и пороен дожд. Многу возила кои од Охрид преку Кичево се враќаат кон Скопје по продолжениот викенд се оневозможени да го продолжат патот.

Обилни врнежи имало и во Пехчево. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Дождот ни го прочисти воздухот?

Дождот ни го прочисти воздухот?

ВМРО-ДПМНЕ ја објасни шемата на роднини и пријатели кои биле вработени во СЈО

ВМРО-ДПМНЕ ја објасни шемата на роднини и пријатели кои биле вработени во СЈО

ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ НИЗ МАКЕДОНИЈА: На неколку локации паѓа снег

ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ НИЗ МАКЕДОНИЈА: На неколку локации паѓа снег

Пендаровски задоволен, над 90 отсто од предложените амбасадори се дипломати од кариера

Пендаровски задоволен, над 90 отсто од предложените амбасадори се дипломати од кариера

Снег ќе паѓа во Македонија

Снег ќе паѓа во Македонија

Кацарска за Камчев: Mожеби и некој сакаше да го намести и да рече дека тој нуди парични средства

Кацарска за Камчев: Mожеби и некој сакаше да го намести и да рече дека тој нуди парични средства