24 Јули, 2019
0.0202

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2019

Премиерот Зоран Заев по Централниот одбор на партијата во Охрид, изјави дека ќе има реконструкција на Владата, а нема да има предвремени избори. 

Заев вели дека ова е за заокружување на евроинтеграциската иднина на нашата земја. 

Рече дека промените треба да завршат и Владата со целиот свој капацитет да ги реализира реформите. 

Избран е извршен одбор, организационен секретар, директор на центарот за истражување и аналитики. Премиерот рече дека од 16 членови на извршен одбор, 9 се жени. 

За функционерите, градоначалниците ќе има месечен календар со обврски, кажа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по одржувањето на Централниот одбор во Охрид. 

Невреме со дожд и град ја зафати Струмица.

Според најавите на УХМР, од денеска па во следниве неколку денови во попладневните часови во Македонија ќе има невреме попладне, проследено со силен дожд, ветар и грмежи. Деновиве дожд и град имаше и во Крива Паланка, каде имаше оштетувања на стаклата на автомобилите. 

Силно невреме го погоди Кичево. Паѓало град со големина на орев, а врне и пороен дожд. Многу возила кои од Охрид преку Кичево се враќаат кон Скопје по продолжениот викенд се оневозможени да го продолжат патот.

Обилни врнежи имало и во Пехчево. 

Можеби ќе ве интересира

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

ПО ПОЈАВУВАЊЕТО НА ЈАНЕВА: На Твитер се бара одговорност

ПО ПОЈАВУВАЊЕТО НА ЈАНЕВА: На Твитер се бара одговорност