26 Април, 2019
0.0230

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

Објавено во: Македонија 25 Март, 2019

Премиерот Зоран Заев за утрешниот ТВ-дуел со Христијан Мицкоски во рамки на емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 денеска ги повика граѓаните масовно да го следат телевизиското соочување. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е тешко да се дебатира со него бидејќи „е неодговорен“.

- Тежок, неодговорен, за многу важни работи не помага на државата. Разбирам дека опозицијата треба да е критична, но треба да е реална и одговорна. Јас бев 21 месец во опозиција - рече денеска Заев, одговарајќи на прашање на трибината во Куманово „Фер општество, Шанса за сите“.

Претседателските кандидати, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска се скоро изедначени со рејтингот, покажува анкетата на М Проспект, објави Телма

За Пендаровски би гласале 25%, а за Силјановска 22.4%. 18.3% од анектираните изјавиле дека уште не одлучиле за кого ќе гласаат. 

17.9% не би гласале за ниту еден од понудените кандидати. 

15.2% од Албанците би гласале за претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, покажува анкетата на М Проспект, која беше вечерва во презентирана во Топ тема на Телма. 

Професорката Гордана Силјановска, кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ,  за разлика од Пендаровски, има поголема поддршка кај македонските гласачи. 

Кандидатот  на Алијансата за Албанците и на БЕСА, Блерим Река има голема поддршка од поддржувачите на ДУИ, и тука убедливо води пред оваа поддршка која ја ужива Пендаровски. За Река ќе гласаат 10.9% од избирачите

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, би победил во вториот круг од претседателските избори со околу 6 отсто разлика.

Буквите кои беа извадени од натписот на владината фасада на 11 февруари ќе бидат поставени по претседателските избори кога треба да биде испишан натписот со новото уставно име, изјави денеска генералниот секретар на Владата Драги Рашковски.

„Тоа е процедура што налага тендерски постапки и можете да очекувате тоа да се случи по завршување на изборите, согласно тоа дека за време на избори тендерски постапки што не се во годишниот план за јавни набавки не може да се спроведуваат, рече Рашковски.

Движењето Беса потврди дека добило покана од Министерството за правда да се вклучат во преговорите за Законот за јавното обвинителство, односно за иднината на Специјалното обвинителство, со цел да се обезбеди потребното двотретинско мнозинство, откако не се најде заеднички јазик по двата обида со ВМРО-ДПМНЕ.

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња