03 Декември, 2020
0.0200

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија организира промоција на книгата „Струма“

Објавено во: Мои пари 22 Мај, 2019

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија организира промоција на книгата „Струма“ -  една приспивна во темнионата од Хакан Акдоган. Промоцијата е на 23.05.2019 година, со почеток во 18.30 часот во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Промотор на книгата е Академик Ферид Мухиќ.

Книгата „Струма“ зборува за брод кој испловува од пристаништето Констанца во тешките денови на Втората светска војна и се укотвува на бреговите на Босфор крај Истанбул. До каде ќе ги носи овој мртовечки сандак стотиците Евреи во потрага по нова татковина...? Одговорот на ова прашање е една од најсрамните страници на историјата. Судбината на „Бродот на проколнатите“ е да биде потопен во темните води на Црното Море.

Хакан Акдоган (Hakan Akdoğan) е роден во 1971 година во Анкара, Турција. По вокција е филолог. Работел на многу работни места, од чувар во уметничка галерија до  бармен, од комерцијален советник за спортска опрема до раководител на продавница, од радио продуцент до уредник во издавачка куќа. Дипломирал “Англиска филологија” на Универзитетот Хаџеттепе  и “Медиуми и Комуникации” на Анадолскиот универзитет. На Универзитетот Улудаг  работел на програмата “Човекот, општеството и филозофијата”. Има преведено дела од Фернандо Песоа и Маркиз де Сад. Ги има напишано романите “Гола Периде”  (Nü Peride), “Сенката што живее” (Gölge Yaşatan), “Струма”, “Допир” (İlişmek), “Ежово растојание” (Kirpi Mesafesi). Добитник е на наградата Јунус Нади (Yunus Nadi) за најдобар роман.

Можеби ќе ве интересира

А1 Game Fest со финале на 19 и 20 декември

А1 Game Fest со финале на 19 и 20 декември

На првиот „Демо ден“ на Бреинстер, студентите од Академијата за Data science презентираа реални проекти пред над 40 компании

На првиот „Демо ден“ на Бреинстер, студентите од Академијата за Data science презентираа реални проекти пред над 40 компании

Вработените во ПроKредит Банка - најголеми шизици оваа есен!

Вработените во ПроKредит Банка - најголеми шизици оваа есен!

„Боксерот од Ново маало“ е вистинска скопска приказна за маалски тепач кој стана успешен боксер

„Боксерот од Ново маало“ е вистинска скопска приказна за маалски тепач кој стана успешен боксер

Додатоци во исхраната што ги препорачуваме за оваа зима

Додатоци во исхраната што ги препорачуваме за оваа зима

Безбедноста на вакцините против Ковид-19 и развојот на бизнисите во време на криза во фокус на вториот ден од Самитот Македонија2025

Безбедноста на вакцините против Ковид-19 и развојот на бизнисите во време на криза во фокус на вториот ден од Самитот Македонија2025

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Подарок за сите А1 корисници секој ден до 30 декември преку апликацијата “Мојот А1”

Подарок за сите А1 корисници секој ден до 30 декември преку апликацијата “Мојот А1”

Генералниот директор на Веро избран за менаџер на годината за 2020

Генералниот директор на Веро избран за менаџер на годината за 2020