09 Декември, 2023
0.0317

Форд укинува 3.200 работни места во Европа - дел од работата ќе префрли во САД (Видео)

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Форд планира да укине 3.200 работни места низ Европа и да префрли дел од развојот на производи во Соединетите Држави, соопшти во понеделникот германскиот синдикат IG Metall. Очекувањата се дека ова ќе го наруши пазарот на автомобили низ целиот континент доколку кратењата продолжат.

Ford (F) сака да укине 2.500 работни места во развојот на производи и уште 700 во административни улоги, а германските локации се најпогодени, рече IG Metall.

Работниците на локацијата на американскиот производител на автомобили во Келн, која вработува околу 14.000 луѓе - вклучително и 3.800 кои работат во развојниот центар во населбата Меркенич - беа информирани на состаноците на работниот совет во понеделникот за плановите, јавува Си-Ен-Ен.

Форд одби да коментира, осврнувајќи се на изјавата во петокот во која рече дека префрлањето кон производство на електрични возила бара структурни промени, но дека нема да каже повеќе додека не се финализираат плановите.

Компанијата минатата година објави инвестиција од 2 милијарди долари во проширување на производството во нејзината фабрика во Келн - која моментално ја произведува Ford Fiesta, како и мотори и менувачи - за да направи целосно електричен модел на масовниот пазар.


Форд планира седум нови електрични модели во Европа, локација за склопување батерии во Германија и заедничко вложување за производство на никелски ќелии во Турција како дел од големото електрично возило (EV) на континентот.

Исто така, има партнерство со Volkswagen (VLKAF) за производство на 1,2 милиони возила на електричната платформа MEB на германскиот производител на автомобили во текот на шест години.

Но, во јуни минатата година предупреди на „значајни“ кратења на работните места во блиска иднина во нејзината фабрика во Шпанија и во фабриката во Сарлуис, Германија, бидејќи префрлањето на производството на ЕВ значеше дека ќе бидат потребни помалку работни часови за да се склопат автомобили.

Ford во Европа произведува, продава и сервисира возила од брендот Ford на 50 пазари, вработувајќи околу 45.000 луѓе во сопствените капацитети и консолидирани заеднички вложувања, според неговата веб-страница.

„Доколку преговорите меѓу работниот совет и раководството во наредните недели не ја осигураат иднината на работниците, ние ќе се вклучиме во процесот. Нема да се воздржиме од мерките кои би можеле сериозно да влијаат на компанијата не само во Германија, туку и ширум Европа“, велат од ИГ Метал.

Фото: Принскрин/Твитер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности