12 Август, 2022
0.0183

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Денеска Бугарската православна црква организираше поворка со моштите на светите браќа Кирил и Методиј низ Софија.

Моштите се превземени од  Света Гора и прифатени во митрополитскиот храм Света Недела, каде ќе бидат изложени за народно богослужение до 25 мај.

Заради моштите на светителите, храмот ќе биде отворен деноноќно за посетителите.

Бугарска делегација редовно во посета на Рим се поклонува  на дел од моштите на Св.Кирил во базиликата Сан Клементе.

Сепак, тие не се во саркофагот во криптата, каде што секоја година на 24 мај официјална бугарска делегација положува цвеќе, туку се заѕидани лево од влезот на црквата.


Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала