25 Март, 2018
0.0648

(ФОТО) ДОМИНИКА: Пред Марија ова беше рај на земјата

Објавено во: Стил 19 Септември, 2017

Ураганот Марија пустоши се пред себе. 

Сега ураганот се движи кон Порторико, откако го уништи островот Доминика. 

Ветерот се движи со брзина од 257 км на час. 

Доминика се наоѓа јужно од Порторико и има 75.000 жители. 

На овој остров пристигнал Кристофер Колумбо на 3 ноември 1443 година. 

Бидејќи тој ден било недела по тоа и островот го добил името. 

Неколку години по доаѓањето на Колумбо островот бил изолиран.

Ова е еден од последните острови кој го колонизирале Европјаните затоа што домородците пружале отпор. 

Oстровот бил британска колонија, а од 1978 година е независен. 

Главен град е Розо, а службен јазик е англискиот. 

Соседи на Доминика се Гвадалупе на север и Мартиник на југ. Источно од Доминика се наоѓа Атлантскиот Океан, а западно од државата е Карипското Море. Вкупната површина на Доминика е 754 километри квадратни. 

Доминика често е наречена „природен остров на Карибите“ поради својата природа. 

Островот има економија која е зависна од туризмот и земјоделството.

Можеби ќе ве интересира

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“