17 Август, 2022
0.0244

(ФОТО) ДОСТА Е КРИЕЊЕ - стотици дојдоа на Парадата да и дадат поддршка на ЛГБТИ заедницата

Објавено во: Македонија 26 Јуни, 2021

Добивај вести на Viber

Топлото време не спречи голем број граѓани од земјава да и дадат поддршка за ЛГБТИ заедницата, преку присуство на втората парада на гордоста, која денеска се организираше во Скопје.


Со присуство на стотици луѓе, музика која ечеше од подвижна бина, со знаменца и транспаренти, меѓу кои се виори и пораката  „Доста е криење“, парадата стартуваше.

Граѓани уште од 10 часот се собраа во паркот „Жена борец“, каде ги земаа алките за влез на парадата. Националната мрежа против хомофобија и трансфобија е организатор и на втората Парада на гордоста.

Првата парада во Скопје се одржа во 2019 година,  а во минатата година оваа манифестација не беше одржана поради епидемијата на Ковид-19.

Премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил вчера и даде поддршка на ЛГБТИ заедницата.

Денеска во Битола ќе се одржи контра-Парада на гордоста, исто како и во 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци