27 Септември, 2021
0.0189

(ФОТО) ДРВЈА ПАЃАА ВРЗ ВОЗИЛА, ОШТЕТЕНИ СЕ ЗГРАДИ - силно невреме го погоди копното на Хрватска

Објавено во: Балкан 01 Август, 2021

Бурно невреме утрово ги погоди окрузите Сисак-Мославина, Пожега-Славонија, Вировитица-Подравина и Загреб, во Хрватска, оставајќи зад себе материјална штета на згради, паднати дрвја и тешкотии во сообраќајот и снабдувањето со електрична енергија.

Најлошо беше во Банија, каде што ветрот откорна дрвја и оштети куќи, а падна и град. Во Петриња, силниот ветер ги оштети зградите оштетени во земјотресот во декември. Оштетен е и покривот на црквата Свети Лоренс. Многу домаќинства останаа без електрична енергија.

Поради разорниот ветер, дрвјата беа откорнати, но оштетувања беа оставени и на зградите. Оштетен е и кампот кај плажата Петриња.

Пожарникарските служби се на терен за да ги санираат штетите и да го нормализираат сообраќајот. Штети има и во Хрватска Костајница. Невремето ја погоди и областа Мославина.

Невремето во Кутина одзеде дел од покривот на спортската сала на средното училиште „Тин Ујевиќ“, пренесува Сисак-инфо.

Дрвјата ги блокираа патиштата, столбовите паднаа.

Во моментов има над 20 интервенции во тек.

Фото и Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

Рама ја нападна Србија дека прави воени маневри додека Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот

Рама ја нападна Србија дека прави воени маневри додека Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот

АЛБИН КУРТИ: Немам информации дека КФОР е подготвена да интервенира на северот на Косово

АЛБИН КУРТИ: Немам информации дека КФОР е подготвена да интервенира на северот на Косово

РУМЕН РАДЕВ: Борисов да не ја користи својата партија како штит и да се кандидира за претседател

РУМЕН РАДЕВ: Борисов да не ја користи својата партија како штит и да се кандидира за претседател

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Силен земјотрес утрово ја погоди Грција

Силен земјотрес утрово ја погоди Грција