24 Септември, 2020
0.0167

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Најмалку тројца загинати има во невремето во Шпанија. 

Се работи за двајца мажи, еден во областа Астурија, а друг во областа Кастиња, а во Гандија, Валенсија, загина жена – бездомник.

Земјата ја зафати невреме со силен ветер и снег, објави весникот „Венте минутос”. Во Валенција дувал ветер со брзина од 115 километри на час. 

Шпанската државна метеоролошка служба објави предупредување во 33 провинции. Затворени се пристаништата во Валенсија и Гандија. Во 194 општини во регионот Валенсија часовите во училиштата се откажани.

Аеродромот „Аликанте”, денеска е затворен. 

Утре во Шпанија се очекува слично време.

Бурите Елза и Фабиан однесоа неколку човечки животи лани во декември во Шпанија.

Жртви имаше и во септември 2019 година, кога Шпанија ја зафатија поплави какви немало еден век. 


Можеби ќе ве интересира

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели