21 Февруари, 2020
0.0165

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Најмалку тројца загинати има во невремето во Шпанија. 

Се работи за двајца мажи, еден во областа Астурија, а друг во областа Кастиња, а во Гандија, Валенсија, загина жена – бездомник.

Земјата ја зафати невреме со силен ветер и снег, објави весникот „Венте минутос”. Во Валенција дувал ветер со брзина од 115 километри на час. 

Шпанската државна метеоролошка служба објави предупредување во 33 провинции. Затворени се пристаништата во Валенсија и Гандија. Во 194 општини во регионот Валенсија часовите во училиштата се откажани.

Аеродромот „Аликанте”, денеска е затворен. 

Утре во Шпанија се очекува слично време.

Бурите Елза и Фабиан однесоа неколку човечки животи лани во декември во Шпанија.

Жртви имаше и во септември 2019 година, кога Шпанија ја зафатија поплави какви немало еден век. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Украинци евакуирани од Вухан дома пречекани со камења

(ВИДЕО) Украинци евакуирани од Вухан дома пречекани со камења

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

ЕКСТРЕМИЗМОТ Е УШТЕ ЖИВ - што напишал убиецот во прошталното писмо

ЕКСТРЕМИЗМОТ Е УШТЕ ЖИВ - што напишал убиецот во прошталното писмо

(ВИДЕО+ФОТО) КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА - СЕ пукало на девет локации, деветмина загинати

(ВИДЕО+ФОТО) КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА - СЕ пукало на девет локации, деветмина загинати

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран