23 Мај, 2019
0.0308

(ФОТО) ЕЛ ЧАПО НА РОБИЈА, НО НАРКО ИМПЕРИЈАТА ЦВЕТА: Вака живеат синовите на мафијашкиот бос

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2018

Додека шефот на мексичката нарко-мафија Хаоакин Ел Чапо Гузман во самица го чека судењето, кое почнува оваа недела, неговата империја тешка милијарда долари и понатаму цвета, под управа на неговите двајца омилени синови Иван Арчивалдо Гузман Салазар и Хесус Алфед Гузман Салазар.

-Нема сомнение дека обвинетиот и неговиот картел имаат моќ, ресурси и волја да им наштетат на сведоците кои се подготвени на соработка, дури и ако го променат местото на живеење-предупредиле адвокатите на 28 октомври судијата Брајан Коган, пренесе Њујорк пост.


Се очекува судењето на Гузман, кој се изјасни дека не е виновен по 17 точки од обвинението за тргување со дрога, завера за убиство и перење пари, да трае најмалку 4 месеци, пренесува Њујорк дејли њуз.

Иван Арчивалдо и Хезус Алфредо се подготвувани да го преземат неговиот бизнис, а Ел Чапо ги има нив од првата сопруга Марија Алехандра Саларез Ернандез, со која се оженил во 1977 година. Нивниот трет син Цезар е убиен пред 6 години.


Алфредо минатиот месец е ставен на листата десет најбарани лица на американската Управа за борба против нарко-криминал. Обвинет е во 2009 година за трговија со дрога во Илиниос, а за информациите кои ќе помогнат во неговото апсење е распишана награда од 5 милиони долари.

За разлика од таткото кој се криел, двајцата браќа отворено водат луксузен живот во Мексико и се фалат на социјалните мрежи.

Се верува дека Ел Чапо има најмалку 15 деца, а извор од американската Сојузна полиција верува дека „ги има повеќе“.

На судењето ќе сведочи и Мај Мекгуен, екс агент од ФБИ, кој одел во затвор во Мексико за да се зближи со Ел Чапо, правејќи се шеф на италијанската мафија.

Можеби ќе ве интересира

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто