20 Февруари, 2019
0.2966
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

(ФОТО) ЕЛ ЧАПО НА РОБИЈА, НО НАРКО ИМПЕРИЈАТА ЦВЕТА: Вака живеат синовите на мафијашкиот бос

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2018

Додека шефот на мексичката нарко-мафија Хаоакин Ел Чапо Гузман во самица го чека судењето, кое почнува оваа недела, неговата империја тешка милијарда долари и понатаму цвета, под управа на неговите двајца омилени синови Иван Арчивалдо Гузман Салазар и Хесус Алфед Гузман Салазар.

-Нема сомнение дека обвинетиот и неговиот картел имаат моќ, ресурси и волја да им наштетат на сведоците кои се подготвени на соработка, дури и ако го променат местото на живеење-предупредиле адвокатите на 28 октомври судијата Брајан Коган, пренесе Њујорк пост.


Се очекува судењето на Гузман, кој се изјасни дека не е виновен по 17 точки од обвинението за тргување со дрога, завера за убиство и перење пари, да трае најмалку 4 месеци, пренесува Њујорк дејли њуз.

Иван Арчивалдо и Хезус Алфредо се подготвувани да го преземат неговиот бизнис, а Ел Чапо ги има нив од првата сопруга Марија Алехандра Саларез Ернандез, со која се оженил во 1977 година. Нивниот трет син Цезар е убиен пред 6 години.


Алфредо минатиот месец е ставен на листата десет најбарани лица на американската Управа за борба против нарко-криминал. Обвинет е во 2009 година за трговија со дрога во Илиниос, а за информациите кои ќе помогнат во неговото апсење е распишана награда од 5 милиони долари.

За разлика од таткото кој се криел, двајцата браќа отворено водат луксузен живот во Мексико и се фалат на социјалните мрежи.

Се верува дека Ел Чапо има најмалку 15 деца, а извор од американската Сојузна полиција верува дека „ги има повеќе“.

На судењето ќе сведочи и Мај Мекгуен, екс агент од ФБИ, кој одел во затвор во Мексико за да се зближи со Ел Чапо, правејќи се шеф на италијанската мафија.

Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?