25 Мај, 2018
0.3458
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

Во Швајцарија денес почна Светскиот економски форум, на кој повеќе од 3000 светски лидери и најбогати бизнисмени ќе расправаат за намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните.Вооружени чувари се наоѓаат на секој чекор, а репортери јавуват дека дури иако сте акредитирани, мора да поминете низ сложена безбедносна процедура за да влезете во комплексот.


Она , што исто така е многу впечатливо е дека снег го завеал Давос така  што работниците со полна пареа ги чистат улиците и крововите.

Голем број делегати имале проблеми да стигнат до скијачкиот центар на Алпите. Една од главните железнички линии која води до градот е прекриена со снег, приморувајќи ги патниците да се префрлат на автобуси. Неколку состаноци кои се закажани во очи на форумот се откажани или одложени.


Организаторите се надеваат дека сообраќајот ќе се врати во нормала додека не дојде долгоочекуваниот гостин американскиот шеф Доналд Трамп.

Бидејќи паднало доста снег, опасноста од лавини и натаму постои.


Организаторите го искористиле снегот да ги забранат и протестите. Властите во Давос одбиле да прифатат барање на левичарски групи за одржување протести во текот на Светскиот економски форум поради обилни снежни врнежи.

Пред почетокот на состанокот Оксфам објави поразувачки извештај во кој се наведува дека имотот на 42 најбогати светски милијардери изнесува 1,1 билион долари, колку што има дури 3,7 милијарди најсиромашни луѓе на планетава.

Можеби ќе ве интересира

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици