26 Април, 2019
0.0222

(ФОТО) Eвропа го доби првиот подводен ресторан

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Eвропа го доби првиот подводен ресторан и тој е отворен во Европа. 

Сместен во Линдеснес, југозападно од Осло, ресторанот „Under“, што на норвешки значи чудо, наликува на голема бетонска цевка која навлегува во Северен Атлантски Океан. Дизајниран е од славното архитектонско студио „Снехета“, кое работеше на Оперската куќа во Осло и на меморијалот за 11 септември во Њујорк.

Повеќе од 7.000 резервации однапред има првиот подводен ресторан, а првите гости се очекуваат во април.

Ресторанот е дизајниран така да има минимални рефлексии на стаклото, кое преку ден ја полни собата со природна светлина.

Влезот во ресторанот потсетува на сауна, со дрвени штици на горниот дел, а потоа осум метри долгите скали го носат гостинот во голема просторија со огромен прозорец кон морето, кадешто може да се сместат 40 гости. 

Полн оброк, базиран на локални состојки и морска храна, може да чини до 3.700 круни (430 долари), вклучувајќи ги и пијалоците.

Подводни ресторани досега имаше на Малдиви во Индиски Океан.

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка