20 Март, 2023
0.0198

(ФОТО) ГИ ЗЕМА РАБОТИТЕ ВО СВОИ РАЦЕ: Момче од Босна го поправи патот полн со дупки

Објавено во: Балкан 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

15-годишно момче од Босна и Херцеговина (БиХ) само ги поправило дупките на патот затоа што властите со години го занемарувале проблемот.

На Фејсбук границата на граничниот премин Маљевац е објавена приказната за Енес од селото Јоховица, кој сам го поправил патот бидејќи властите не го сториле тоа.

Се работи за пат кај граничниот премин Боговоља-Хаџин Поток. Мештаните со години апелираат на комуналните власти на градот Цазин, да го санираат коловозот долг 4 километри од граничниот премин до селото Штурлиќ, првото населено место во Босна и Херцеговина. Сепак, тие не направиле ништо. 

Енес дупките на макадамскиот пат ги пополнил со црн песок кој впива вода и со сопствени пари најмил машина за вибрација за песокот да се зацврсти.

„Народот ми е благодарен што го одржувам патот бидејќи луѓето возат скапи автомобили, па сега помалку ќе се уништуваат поради дупките“, изјавил Енес.

На луѓето кои доаѓаат од европските земји им порачува да не фрлаат смет покрај патот, а некои возачи да возат побавно. 


Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора