21 Јануари, 2019
0.3045
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ФОТО) ХРВАТИ ЗАВЕАНИ: Се молиме да останеме живи

Објавено во: Балкан 09 Јануари, 2019

Се молиме да останеме живи и да си заминеме од ова австриско место, велат хрватски туристи кои се завеани. 

Досега во Австрија и Германија загинаа 13 луѓе. 

Во Австрија веќе паднаа количини снег кои се над просекот за јануари. 

На некои места снег има до 10 метри. Се очекува да наврнат уште триметри снег. Затоа во четири дена по втор пат се прогласува црвен метео аларм. 

„Има потешкотии во сообраќајот, патот е често затворен, а на патот во вторникот падна дрво, така што веднаш излегоа полицијата и пожарникарите и не можеше да се оди никаде. Дури најавија дека ќе снемува струја на недела ден. Луѓето се во страв, на никој не му е сеедно. Ние утре планираме да тргнеме за Хрватска. Сообраќајните знаци се под снег“, вели Хрват кој е во Тирол за 24сата

Ракажува дека цели десет дена без престан паѓа снег. 

Друга девојка Марија Милетиќ вели дека нејзината мајка таму работи 20 години и претходно немало такво невреме. 

фото 24сата

Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки