20 Јули, 2019
0.0200

(ФОТО) ХРВАТИ ЗАВЕАНИ: Се молиме да останеме живи

Објавено во: Балкан 09 Јануари, 2019

Се молиме да останеме живи и да си заминеме од ова австриско место, велат хрватски туристи кои се завеани. 

Досега во Австрија и Германија загинаа 13 луѓе. 

Во Австрија веќе паднаа количини снег кои се над просекот за јануари. 

На некои места снег има до 10 метри. Се очекува да наврнат уште триметри снег. Затоа во четири дена по втор пат се прогласува црвен метео аларм. 

„Има потешкотии во сообраќајот, патот е често затворен, а на патот во вторникот падна дрво, така што веднаш излегоа полицијата и пожарникарите и не можеше да се оди никаде. Дури најавија дека ќе снемува струја на недела ден. Луѓето се во страв, на никој не му е сеедно. Ние утре планираме да тргнеме за Хрватска. Сообраќајните знаци се под снег“, вели Хрват кој е во Тирол за 24сата

Ракажува дека цели десет дена без престан паѓа снег. 

Друга девојка Марија Милетиќ вели дека нејзината мајка таму работи 20 години и претходно немало такво невреме. 

фото 24сата

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово