05 Април, 2020
0.0296

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

Објавено во: Свет 13 Ноември, 2019

Израел на Палестински џихад им се закани со напади. 

Премиерот Бенјамин Нетанјаху бара Исламски џихад да прекине со ракетирањата на Израел, затоа што ќе им возврати израелската армија.

Нетанјаху ова го изјави на почетокот од седницата на неговиот кабинет за безбедност во време кога израелските сили ги засилуваат смртоносните напади врз позициите на военото крило на Исламскиот џихад. 

„Имаат само еден избор: или ќе ги запрат нападите или ќе трпат сѐ повеќе и повеќе удари. Одлуката е нивна“, вели Нетанјаху.

Израелската авијација денеска ги бомбардираше позициите на Исламскиот џихад во Појасот Газа, поради што следеа нови ракетирања кон Израел.

Дваесет и три Палестинци загинале вчера во изралеските операциио против Исламскиот џихад, меѓу кои прва жртва во насочен напад беше високиот командант на Бригадите на ал-Кудс, 42-годишниот Баха Аби ал-Ата. Тој и неговата сопруга беа убиени во воздушен напад врз нивниот дом во источниот дел од градот Газа рано утрото во вторникот. Исламски џихад во вторникот објави дека го смета убиството на нејзиниот водач за „објава на војна“ од Израел.

Од вчера 250 ракети се истрелани од Газа врз Израел, но притоа нема жртви. 

Можеби ќе ве интересира

ТЕШКА ИЗЈАВА НА ТРАМП: Следните две недели ќе бидат најтешки со многу мртви

ТЕШКА ИЗЈАВА НА ТРАМП: Следните две недели ќе бидат најтешки со многу мртви

(ФОТО) На пазар во Неапол

(ФОТО) На пазар во Неапол

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега

ДОБРИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Во јуни тестирање на вакцината на луѓе

ДОБРИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Во јуни тестирање на вакцината на луѓе

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

НОВА РИГОРОЗНА МЕРКА ВО ФРАНЦИЈА: Сите ќе мора да носат медицински маски

НОВА РИГОРОЗНА МЕРКА ВО ФРАНЦИЈА: Сите ќе мора да носат медицински маски

Дали ни се заканува недостиг на храна поради коронавирусот? Наскоро би можеле да се појават проблеми

Дали ни се заканува недостиг на храна поради коронавирусот? Наскоро би можеле да се појават проблеми

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати