16 Октомври, 2019
0.0156

(ФОТО) Како би изгледал ураганот Ирма над Европа

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Ураганот "Ирма" е бура со историски пропорции. Но, во земји како нашата на пример, кои се далеку од вакви феномени, тешко е да се замисли вистинската големина на овој природен феномен.

Оваа карта ја прикажува точната големина на ураганот ако удреше во Европа.


Мапата е направена од Макс Розер, експерт за визуелизација на податоците во Оксфорд, која ја објавил на Твитер.

Окото на бурата е на француско-германската граница и сликата јасно покажува дека ги покрива местата низ цела Западна Европа, вклучувајќи ги Велика Британија, Италија, Полска и Данска, пишува Businessesider.

Втора слика покажува дека ако бурата прелетала над Велика Британија, таа ќе го покриела целиот остров, како и Ирска и дел од континентална Европа.


Пред да пристигне во САД, ураганот Ирма помина низ Карибите Антигва и Барбуда, Сент Мартин, Девствените Острови, Порторико, Доминиканска Република, Хаити, Острови Турк и Каикос, Бахами и Куба.

Невремето сега беснее во Флорида. Брзината на нејзините ветрови се намалила, а нејзиниот статус бил намален на тропска бура.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи