06 Јуни, 2020
0.0643

(ФОТО) Канадски турист во Санторини платил 590 евра за крвна слика

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2019

Канадски турист платил 590 евра за испитување на крвта на хематолошки преглед и анализа во болницата во Санторини, објавија грчки медиуми. Државната болница го „затрупала“ со пресметки за најразлични „услуги“ и на крајот фактурата била шокантна за посетителот.

„Скаи“ пренесува дека туристите се жапат на прекумерните трошоци и за наједноставните прегледи и испитувања кои се поскапи и до 22 пати во однос на државната тарифа кога странските туристи се обраќаат за медицинска помош.

Според приватната тарифа, трошоците кои ги платил Канаѓанецот не смееле да изнесуваат повеќе од 300 евра. Туристот на крај сепак морал да се раздолжи, но си заминал разочаран.

Од болницата, за која и онака има поплаки дека работи со намален персонал, истакнале дека подоцна ќе излезат со соопштение за јавноста.


Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра