30 Јуни, 2022
0.0305

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГАЗА: Судирите во Израел - морничави слики за светот

Објавено во: Свет 15 Мај, 2018

Добивај вести на Viber

Најмалку 58 Палестинци вчера загинале, а повеќе од 2000 се ранети во текот на протестот во Газа. Судирите избиле неколку часа пред отворање на Амбасадата на САД во Ерусалим.

Илјадници Палестинци се собраа на повеќе пунктови околу границата. Група демонстранти се обиделе да и се приближат на границата , гаѓајќи ги израелските војници со камења, после што израелските војници отвориле оган на Палестинците.

САД, вчера официјално ја отворија амбасадата во Израел која е преместена од Тел Авив во Ерусалим.


Фото: ројтерс


Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар