20 Септември, 2020
0.0407

(ФОТО) МРАК СРЕДЕ ДЕН: Во песочна бура во Анкара повредени шест луѓе

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2020

Среде бел ден падна мрак во Анкара. 

Песочна бура ги зафати областите Отатли и Хајман во главниот град на Турција, Анкара, во која шест луѓе се полесно повредени.

Песочната бура ги погоди областите околу 15 часот по локално време, а претходно е издадено предупредување за силен дожд и невреме.

Ветерот уништи неколку покриви на куќи и згради, откорна дрвја, а граѓаните во паника бараа засолниште, пренесуваат турските медиуми.

Имаше прекин на електричната енергија во центарот на градот, а пожарникарите им помагаа на оние што беа заглавени во лифтови.

Песочна бура е метеоролошки феномен карактеристичен за сувите и полусуви подрачја. Се појавува кога силен ветер ќе понесе песок и прашина од суви површини. 

Можеби ќе ве интересира

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство