20 Март, 2018
0.0623

(ФОТО) Ова се градови со најчудни имиња

Објавено во: Стил 15 Јули, 2017

 Во светот, има многу гратчиња кои имаат необични имиња.

Why (Зошто), Аризона, САД

Овој град се наоѓа на 30 минути возење од мексиканската граница и е именуван на раскрсница меѓу две магистрали. Во гратчето живеат 116 лица.

Франкенштајн, Полска

Градот е основан по монголската инвазија во XVII и има богата историја. Поради чумата во средината на XVIII век градот бил запален и морало да го градат одново. Меѓу Втората светска војна тој преминува од германско во полско владение. 

Hell (Пекол), Норвешка

Температурата во ова мало гратче достигнува до -25 степени. Етимологијата на зборот, сепак е од норвешкиот збор среќа.

Мидалфарт, Данска

Овој град, настанал во 13 век и ма население од речиси 15 000 луѓе.

Познат е со леарницата за железо, која дава најмногу работа на луѓето во овој крај.

Првично името е малку поинакво - Малтефарт што произлегува од данскиот збор "Метео", која значи просечна, а другиот збор значи пат.

Можеби ќе ве интересира

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт