16 Октомври, 2021
0.0254

(ФОТО) Поплавени училишта, евакуирани ученици, Грција е под вода

Објавено во: Балкан 14 Октомври, 2021

Грција е под вода откако ја зафати силно невреме. 

Противпожарната служба, само во областа Атика имала повеќе од 200 повици за помош.

Дождот и невремето „Балос“ што ја зафати Грција, предизвика проблеми, а жителите на Атина, со порака од бројот 112 за итни случаи беа предупредени да избегнуваат непотребни движења, а неколку централни булевари и дел од училиште беа поплавени, јави дописничката на МИА од Атина. Учениците од основно училиште во атинска населба, се евакуирани од поплавена барака, откако наставниците со клупите, направиле мост преку кој децата стигнале до централната зграда на училиштето. Во областа Атика, поширокиот дел на Атина, попладнево сите училишта во овој регион се затворени, и во зависност од временските услови утре ќе се одлучи дали ќе работат.

Грција деновиве се соочи со силен земјотрес на Крит, а сега ја погоди невреме. 

Во јуни годинава имаше поплави при што загина човек. 

Во февруари оваа година пожарникар загина во поплави во Грција. 

Лани во ноември имаше поплави на Крит, при што луѓето се спасуваа качувајќи се на покривите од куќите. 

Можеби ќе ве интересира

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата