29 Февруари, 2020
0.0230

(ФОТО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Плажа покриена со ледени топки

Објавено во: Свет 07 Ноември, 2019

Редок феномен е забележан во Финска. 

Илјадници ледени топки со форма на јајце покрија плажа. Ледените јајца се фотографирани на островот Хаилуто во заливот Ботнија, што се наоѓа меѓу Финска и Шведска.

Метеорологот на Би-Би-Си, Џорџ Гудфелоу вели дека условите треба да бидат студени и малку ветровити за да се формираат вакви топки.

Експертите велат дека тие се создадени во редок процес, во кој што парчиња мраз се превртуваат под дејство на ветер и вода.

„Бев на плажата со мојата сопруга и времето беше сончево и ветровито, околу минус еден степен. Тука го видовме тој неверојатен феномен. Покрај линијата на водата, на плажата имаше огромен број снежни и ледени јајца. Најмалите топки имаа големина на јајце, а најголемите на фудбалска топка“, изјави фотографот Ристо Матила.

Слични настани претходно беа пријавени во Русија и на езерото Мичиген во близина на Чикаго.

Можеби ќе ве интересира

Светскиот „ловец на вируси“ објаснува колку е опасен корона

Светскиот „ловец на вируси“ објаснува колку е опасен корона

НОВО ЖАРИШТЕ НА КОРОНА: Прогласија вонредна состојба

НОВО ЖАРИШТЕ НА КОРОНА: Прогласија вонредна состојба

Коронавирусот повторно се појавува кај излекувани пациенти?

Коронавирусот повторно се појавува кај излекувани пациенти?

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот