18 Март, 2019
0.2464
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

(ФОТО) Роден во Австралија, а уби 49 луѓе во Нов Зеланд: На оружјето на убиецот натписи на германски, српски, бугарски и руски јазик

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Австарлискиот терорист Брентон Тарант тргнал во крвав поход на Нов Зеланд со оружје на кое имало натписи на германски, бугарски, руски и српски јазик.

Исто така, го носел нацистичкиот симбол „црно сонце“.


Црно сонце е симбол со култно значње. Основата на симболот е „сончев круг“ кој е сликан на подот на градината во дворецот во Северна Рајна-Вестфалија кој во текот на Втората светска војна бил едно од најзначајните места за Хајнрих Хилмер.

За споредба, на оружјето пишува : Марко Милјанов Поповиќ (1833-1901) - црногорски народен книжевник, војсководец и војвода од племето Кучи.

Стефан Лазар - српскиот кнез Лазар Хребелјановиќ (1329-1389) загинал во војната со Турците на Косово Поле. Го користел кралското име Стефан Лазар.


Се спомнува и битката на Ивановац која се одиграла во 1805 година. На еден од магацините се гледа и името на Баја Пивлјанин , а се гледа и името на Милош Обилиќ.

Се наведува и дека во 1683 година која се однесува на опасадата на Виена кога војската на Османското царство ја окупирала Виена. Во таа битка е прекинато напредувањето на Турција во Европа.

На оружјето се наведени многу битки и личности кои во текот на историјата се бореле против продорот на исламот во Европа.


Како што се пишува, Тарант навел дека еден од примерите му бил и Андрес Брејвик кој во 2011 година уби 77 луѓе.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?