04 Април, 2020
0.0278

(ФОТО) СО СПРЕЈ ЈА ИЗБРИШАЛЕ СЕВЕРНА - оштетени таблите на Агенциите за медиуми и за млади и спорт

Објавено во: Македонија 27 Февруари, 2020

Уште не се знае кој ги исчкрта таблите на Агенцијата за млади и спорт и на Агенцијата за медиуми, каде што со спреј се „унередени“ информативните табли на овие две агенции, но едно е јасно, а тоа е дека на сторителите им пречела придавката Северна пред Република Македонија.

Фактор дојде до фотографии од оштетените табли. 

Од МВР дадоа кусо соопштение за настанот во својот билтен, каде велат дека се преземаат мерки за расчистување на настанот.

„На 26.02.2020 во 11.38 часот во СВР Скопје било пријавено дека со спреј биле оштетени информативните табли на „Агенција за млади и спорт“ и „Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги“ на нивната зграда на ул.„Македонија“ во Скопје. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, се вели во соопштението од МВР.

Согласно Преспанскиот договор, сите информативни табли на институциите во земјава се испишани со новото уставно име, Република Северна Македонија, согласно Преспанскиот договор.

Можеби ќе ве интересира

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци