25 Март, 2018
0.0639

(ФОТО) ТУРЦИЈА ЕДНА ГОДИНА ПО ПУЧОТ: Какви пораки испратија властите?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Турција денеска одбележува една година откако властите го спречија обидот за државен удар минатата година. 

Турција ќе го продолжи режимот на вонредна состојба на 18 јули 2017 година, пишува весникот Hurryiet. Одлуката е донесена на седница на Советот за национална безбедност на Турција. 

Тој најави дека владата ќе побара продолжување на мерката за вонредна состојба од парламентот пред истекот на 19 јули.

„Се разбира дека мерката ќе биде укината еден ден кога околностите го дозволуваат тоа, но најавата на точен датум би било погрешна. Слични проблеми се разгледуваат и дискутираат во рамките на Националниот совет за безбедност“- прецизира Јилдирим.

Тој ги нападна САД и некои европски земји. Тие според него не овозможија одржување на настани по повод одбележувањето на неуспешниот преврат и за примена на двојни стандарди, што се однесува до човековите права во Турција во споредба со нивните земји.

На 15 јули минатата година дел од турската армија се обиде да ја собори власта на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Повеќе од 240 луѓе, од кои поголемиот број цивили беа убиени за време на пучот, а над 2.000 беа повредени. Од тогаш до денес во Турција се уапсени 50.000 луѓе, а суспендирани се 150.000 луѓе во армијата, полицијата, судството, академици. Вчера еден ден пред годишнината од неуспешниот воен удар отказ добиле повеќе од 7.000 полицајци, војници и јавни службеници. Власта во Турција 15 јули го прогласи за национален празник. 

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?