24 Април, 2019
0.0313

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

Денеска се одржа подготвително рочиште по тужбата на Вице Заев, братот на премиерот Зоран Заев за Александар Николовски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Заев го тужи Николовски за навреда и клевета за изјава дадена на гостување во „Отворено студио“ на „1ТВ“ на 24 октомври лани и бара оштета од 30.000 денари (500 евра). 


Николовски наводно рекол дека братот на премиерот станал бизнис фактор во државата благодарение на наместени тендери.

На рочиштето Заев не се појави, неговите ставови ги брани адвокатот Горан Заев кој му е роднина. Во тужбата, Вице Заев тврди дека Николовски со клеветата изнел невистинити факти, штетни за честа и неговиот углед. Како што стои во тужбата, изјавата на Николовски е невистинит факт, бидејќи Вице Заев е докажан стопанственик во Македонија и ниту имал наместено тендери, ниту е главен бизнис фактор во државата. Изјавите на Николовски резултирале со чувство на вознемиреност, напнатост и намалено расположение, пропратено со вегетативна симптоматологија, потење и црвенило на лице кое нешто предизвикало силна душевна болка кај него“, објави Сакам да кажам“.

Фото КурирМожеби ќе ве интересира

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Законите кои ги врати Иванов повторно пред пратениците

Законите кои ги врати Иванов повторно пред пратениците

Комисијата за односи со верските заедници се чувствува наклеветена од Реџепи

Комисијата за односи со верските заедници се чувствува наклеветена од Реџепи

Температурите ќе растат: пресвртна временска прогноза не чека овие денови

Температурите ќе растат: пресвртна временска прогноза не чека овие денови

Две сценарија за Македонија: Или Албанците ќе им пресудат на изборите или ...

Две сценарија за Македонија: Или Албанците ќе им пресудат на изборите или ...

МВР немало за што да интервенира вчера во ИВЗ

МВР немало за што да интервенира вчера во ИВЗ

ФОКУС НА ДЕНОТ: 19-годишни затворски казни, билети за Папата, упад во ИВЗ

ФОКУС НА ДЕНОТ: 19-годишни затворски казни, билети за Папата, упад во ИВЗ

ИБЗ: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија

ИБЗ: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија

Утре градоначалникот на Ѓорче Петров на тапет кај Антикорупциска

Утре градоначалникот на Ѓорче Петров на тапет кај Антикорупциска