30 Ноември, 2020
0.0238

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ОД 7 СТЕПЕНИ: Во Измир се урнаа згради, се стресе и Грциja

Објавено во: Балкан 30 Октомври, 2020

Потрес од 7 степени ги стресе грчките острови и дел од Турција на Егејското Море. 

Земјотресот е регистриран на 17 километри во морето западно од турската покраина Измир. Во овој град се урнаа згради.Улиците се поплавени.

Си-Ен-Ен Турк, објави дека земјотресот се чувствувал сè до Истанбул, а грчките медиуми пишуваат дека овој потрес се почувствувал скоро во цела Грција.

Жителите на грчкиот остров Самос, каде живеат околу 45.000 луѓе, се повикани да не се приближуваат до крајбрежјето, објави грчката организација за антисеизмичко планирање.


Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија