14 Ноември, 2019
0.0396

(ФОТО) ЖИТЕЛИТЕ ОД КОРЧА ШОКИРАНИ: Останаа под отворено небо и бараат шатори

Објавено во: Балкан 01 Ноември, 2019

Жителите на албанскиот град Корча се шокирани од силниот земјотрес кој денеска ја погоди Албанија, а истиот е почувствуван и во западна Македонија. Но, по силниот земјотрес, имаше уште неколку потреси. 

Бараат од властите да им поставуваат шатори за да имаат каде да престојуваат.

Земјотресот со јачина од 5.2 степени предизвика големи штети. Балканвеб јавува дека домовите кои беа оштетени од земјотресот од 1 јуни се целосно уништени од денешниот силен земјотрес. 

„Останавме под отворено небо. Нашите домови беа оштетени, сега целосно ни се уништени. Никој ништо не направил. Ќе спиеме надвор. Нема друг избор. Бараме шатори и помош. Студено е“ – велат жителите од селото Видохово, Корча.

Многу куќи се со уништени фасади. Земјотрес од 3.1 степени денеска имаше и во Косово. 

Фото: Балканвеб

Можеби ќе ве интересира

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата