30 Ноември, 2020
0.0335

(ФОТОГАЛЕРИЈА) КАКО ИЗГЛЕДА СЕУШТЕ НЕПРИВАТИЗИРАНАТА ШАПКА - подготовки за сезоната

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2020

Пред да стартува најавената приватизација на Попова Шапка, како изгледа овој наш преубав туристички центар.

Погледнете низ објективот на нашиот фоторепортер Вангел Тануроски.

Крешник Бектеши, министерот за економија, пред неколку дена најави дека следната година ќе биде објавен јавниот повик за приватизација или преземање под јавно-приватно партнерство на туристичкиот центар на Елем Турс на Попова Шапка.

„Ние уште пред кризата ги завршивме подготовките за физибилити студијата и due diligence , но не само таму, туку и на сите објекти на Елем Турс“, рече Бектеши, одговарајќи на новинарско прашање.

Министерот потврди дека е испратена понуда до Косово за заеднички настап во барањето на партнер, а доколку не пристигне одговор, Македонија ќе продолжи сама понатаму. „Следната година ќе следува јавен повик за ски-центарот за целосна приватизација или јавно-приватно партнерство. Елем Турс тука има хотелски објекти, кои пак ќе одат во директна приватизација“, наведе Бектеши.

ФОТО 

Вангел Тануровски

Можеби ќе ве интересира

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово

Бојан Маричиќ: Во наредните две години за 30 отсто помалку пари за политичките партии

Бојан Маричиќ: Во наредните две години за 30 отсто помалку пари за политичките партии