23 Март, 2018
0.0640

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2018

Чад и пепел во висина од пет километри исфрла вулканот Синабунг на островот Суматра во Индонезија. 

Поради сегашната вулканска ерупција, издаден е „црвен код“ за тревога за авиокомпаниите. Тоа значи дека ризиците се високи. 

Ова се случува во северниот дел од островот. 

Засега нема информации за повредени лица.

Четири века тој бил „заспан вулкан“ пред да еруптира во 2010 година, при што загинаа две лица. Четири години подоцна во нова ерупција загинаа 16 луѓе, додека пред две години загинаа седум луѓе.  Во последниве неколку години повеќе од 30.000 луѓе во областа ги напуштиле своите домови, а од  јуни 2015 на островот  на сила е највисоко ниво на подготвеност во случај на природна катастрофа.

Индонезија се наоѓа во т.н. Пацифички огнен прстен, област позната по својата сеизмичка активност и вулкански ерупции. На нејзината територија има околу 130 активни вулкани.

Вулканот е еден од трите вулкани кои моментално еруптираат во Индонезија.


Можеби ќе ве интересира

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди