19 Август, 2018
0.3079
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2018

Чад и пепел во висина од пет километри исфрла вулканот Синабунг на островот Суматра во Индонезија. 

Поради сегашната вулканска ерупција, издаден е „црвен код“ за тревога за авиокомпаниите. Тоа значи дека ризиците се високи. 

Ова се случува во северниот дел од островот. 

Засега нема информации за повредени лица.

Четири века тој бил „заспан вулкан“ пред да еруптира во 2010 година, при што загинаа две лица. Четири години подоцна во нова ерупција загинаа 16 луѓе, додека пред две години загинаа седум луѓе.  Во последниве неколку години повеќе од 30.000 луѓе во областа ги напуштиле своите домови, а од  јуни 2015 на островот  на сила е највисоко ниво на подготвеност во случај на природна катастрофа.

Индонезија се наоѓа во т.н. Пацифички огнен прстен, област позната по својата сеизмичка активност и вулкански ерупции. На нејзината територија има околу 130 активни вулкани.

Вулканот е еден од трите вулкани кои моментално еруптираат во Индонезија.


Можеби ќе ве интересира

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер