26 Мај, 2020
0.0346

(ФОТО+ВИДЕО) НАЈКРВАВ ДЕН ВО ИРАК: Во судирите загинаа 28 луѓе

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2019

Во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Ирак има 28 жртви. 

Ова е еден од најкрвавите денови откако почнаа немирите пред речиси два месеци.

Најмалку 24 луѓе денеска загинале во градот Насирија, кога безбедносните сили употребиле муниција и солзавец за да расчистат два моста каде имало демонстранти, а тие  запалиле полициска станица. 

Четири луѓе загинале и во Багдад, на мостот Ахар кој води кон Зелената зона каде се сместени Парламентот и владините згради.

Судири се пријавени и во градот Наџаф, еден ден откако толпите го запалија Иранскиот конзулат.

Ирачката војска денеска соопшти дека во неколку провинции се формирани кризни штабови, кои треба да воспостават безбедност и ред.

Ирачаните излегоа на улиците со барање да се намали невработеноста, да се расчисти со корупција и да се подобрат јавните услуги.

Oд почетокот на октомври, се убиени најмалку 350 луѓе, а илјадници се повредени.


Можеби ќе ве интересира

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан