13 Август, 2020
7.5028

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

Објавено во: Свет 15 Декември, 2019

Кулминираа немирите во Бејрут при што полицијата употреби гумени куршими и солзавец. 

Либанските безбедносни сили со водени топови ги растерувале демонстрантите од централниот дел на Бејрут, јавуваат агенциите.

Ова се најжестоките судири од почетокот на антивладините протести во Либан пред два месеци.

Повеќе од 40 демонстранти се ранети. 

Лидерот на партијата Сами Дјамаел се појави на локалните телевизии во обид да ги заштити демонстрантите. 

Насилството изби само два дена пред почетокот на разговорите на либанскиот претседател со различни парламентарни блокови со цел именување нов премиер.

Владата предводена од премиерот Саад Харири поднесе оставка на 29 октомври, две недели по почетокот на протестите низ земјата.

Либан се соочува со една од најлошите економски кризи по повеќе децении и демонстрантите ја обвинуваат политичката елита која е на власт три децении за лошо раководење и корупција.


Можеби ќе ве интересира

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб