19 Јануари, 2020
0.0264

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

Објавено во: Свет 15 Декември, 2019

Кулминираа немирите во Бејрут при што полицијата употреби гумени куршими и солзавец. 

Либанските безбедносни сили со водени топови ги растерувале демонстрантите од централниот дел на Бејрут, јавуваат агенциите.

Ова се најжестоките судири од почетокот на антивладините протести во Либан пред два месеци.

Повеќе од 40 демонстранти се ранети. 

Лидерот на партијата Сами Дјамаел се појави на локалните телевизии во обид да ги заштити демонстрантите. 

Насилството изби само два дена пред почетокот на разговорите на либанскиот претседател со различни парламентарни блокови со цел именување нов премиер.

Владата предводена од премиерот Саад Харири поднесе оставка на 29 октомври, две недели по почетокот на протестите низ земјата.

Либан се соочува со една од најлошите економски кризи по повеќе децении и демонстрантите ја обвинуваат политичката елита која е на власт три децении за лошо раководење и корупција.


Можеби ќе ве интересира

МОЖНА Е ПОЈАВА НА СВЛЕЧИШТА: Силен потрес во Индонезија

МОЖНА Е ПОЈАВА НА СВЛЕЧИШТА: Силен потрес во Индонезија

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи