25 Март, 2018
0.0647

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ ВО РОМАНИЈА: Ветер корнеше дрвја, покриви, а има и мртви

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Силно невреме ја зафати Романија. 

Осум лица загинале, а повеќе од 67 луѓе се повредени во  западна Романија, каде имало  ветрови со јачина од 100 километри на час, соопштија властите.


Едно лице го изгубило животот во Темишвар, откако врз него паднал билборд, а една жена ја усмртило дрво кое паднало, соопштила Елена Магереа, портпаролка на Генерлниот инспекторат за вонредни ситуации во округот Тимиш. 


„Жена загинала во зоолошка градина, додека еден човек починал кај хотелот Барон, кога го погодил билборд кој се откачил. Две лица го загубиле животот во Бузјашу. Наш опетаривен тим е на теренот, чисти тротоари, патишта и автомобили од паднати дрва, остранува стујни жици и делови од кровови"- стои во соопштението, јавуваат романските медиуми.

Врз едно од двете лица кои загинале во западниот град Бузјаш, исто така паднало дрво. 

Откако невремето се поместило кон север, 50-годишен маж загинал во северозападниот град Бистрита, кога го удрила гранка додека минувал низ паркот. 

Службениците ги информирале граѓаните да останат дома или да најдат засолниште. Сообраќајот на повеќе места е прекинат, поради тоа што невремето искршило многу стебла. Оштетени се покриви на неколку болници, училишта и станбени згради.

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?