15 Ноември, 2019
0.0180

(ФОТО+ВИДЕО) Осум држави погодени од 52 торнада

Објавено во: Свет 28 Мај, 2019

Повеќе од 52 торнада зафатија осум држави во САД. 

Американската Национална администрација за океан и атмосфера (НОАА) објави денеска дека прелиминарниот извештај за бури покажува дека 52 торнада се регистрирани вчера во осум држави во САД.

Во извештајот се констатира дека „брановите тешко време“ го зафатиле централниот дел на земјата, при што 14 торнада имало во Индијана, 10 во Колорадо, девет во Охајо, шест во Ајова, пет во Небраска, четири во Илионис, три во Минесота и еден во Ајдахо.

Торнадото уништи и сруши дрва во Дејтон. Во бурата искорнати се и неколку кровови од станбени згради во Тротвуд.

Најмалку две лица загинаа, некои беа повредени, а материјалната штета е огромна откако торнадо го погоди градот Ел Рено во Оклахома. 

Претседателот Доналд Трамп денеска на Твитер најави ослободување на созјузните средства за расчистување на нередот. Некои делови на Охајо, во центарот на САД, исто така се под закана на подигнување на нивото на водата.

фото ЕПА


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари