19 Април, 2019
0.0235

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е мостот кој може да издржи земјотрес од 9 степени

Објавено во: Свет 04 Март, 2019

Висечки мост во Русија може да издржи многу силен земјотрес од 9. степени по Рихтер.

Тој е долг 439 метри долг висечки мост кој се издигнува 207 метри над долината Краснаја Полијана во Сочи. Дел е од адреналинскиот SkyPark во овој руски град кој е изграден според замислата на славниот холандски пустолов А.Џ. Хакет.

Го нарекуваат Небески мост, а за негова изградба се потрошени 740. тони челик и 2.000 кубни метри бетон.

Направен е така да може да се спротивстави на оркански ветрови, дожд, снег и урагани, па дури и земјотреси од 9.степени по Рихтер.

Ако одењето по овој мост и уживањето во погледот на околината и Црното море не ви се доволно јак адреналински предизвик, тука можете да се обидете и во банџи џампингот на 69. и 207. метри, или да ја испробате најголемата лулашка на светот од 170. метри.


Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години