23 Март, 2019
0.2508
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ФОТО+ВИДЕО) ПАРИЗ НА НОЗЕ: Демонстранти на улици, солзавци и водени топови

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2019

Нови демонстрации во Франција. 

Во Париз, полицијата употреби палки и водени топови за да ги растера демонстрантите од улиците во центарот на градот. 

Групи демонстранти бараат оставка од претседателот Емануел Макрон. Тие се собрани и на Елисејските полиња.

Се проценува дека на улиците има повеќе од 80 000 демонстранти. Илјадници и натаму маршираат низ градот, поминувајќи и по улицата каде утрово се случи силна експлозија во која загинаа двајца пожарникари и се повредени 50 луѓе.

Сите мостови на Сена се затворени, како и приодите кон претседателската палата и кон зградата на Парламентот. Франција и минатата година беше зафатена од масовни протести на „Жолтите елеци“ поради цените на горивата. За празниците имаше мала пауза, но сега повторно ова движење зема замав. Мирните демонстрации се радикализираат, за што се свесни и властите. 

фото АP


Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси