22 Март, 2018
0.0620

(ФОТО+ВИДЕО) РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Свлечиштата ја разорија Калифорнија

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Расте бројот на жртви од свлечишта во Калифорнија. 

Портпаролката на округот Санта Барбара, Амбер Андерсон, денеска изјави дека бројот на жртвите е 17, но додаде дека властите ги проверувале извештаите за многу поголем број исчезнати лица. 

Засега 48 луѓе се сметаат за исчезнати по големиот број појави на лизгање на земјиштето кои го зафатија американскиот крајбрежен град Монтекито, северозападно од Лос Анџелес.

Досегашниот биланс на повредени во градот Монтекито е над 28 лица, од кои 12 се во болница, а четворица се во критична состојба. Целосно се уништени 59 куќи, а над 300 се оштетени.

Некои улици во соседствата Монтесито и Санта Барбара се затрупани со смет  од поплавите.

Ова е втора природна стихија во Калифорнија во рок од неколку месеци откако државата имаше огромни штети по пожарите во октомври.

Околу 500 спасувачи работат на тоа да му помогнат на населението „заробено“ од калта во нивните домови, а некои се евакуирани со хеликоптери. 


Можеби ќе ве интересира

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Памела Андерсон мета на ФБИ

Памела Андерсон мета на ФБИ

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен