10 Декември, 2019
0.0197

(ФОТО+ВИДЕО) Силно невреме во две земји на различни континенти

Објавено во: Свет 02 Декември, 2019

Снежно невреме ги зафати САД, а во Франција имаше поплави. 

Над еден милион луѓе на североистокот од САД, се соочија со силна бура која е прва за оваа сезона. Ширум државата се откажани се околу 800 летови, неколку илјади се одложени, а многу патишта се затворени.

Повеќе од стотина летови се откажани во Чикаго, Сан Франциско, Њујорк и Бостон, а авион на авио компанијата „Delta“ се лизнал од пистата по слетувањето во Бафало. 

Невреме го погоди и југоисточниот дел на Франција каде загинаа најмалку шест луѓе. Двајца загинаа во поплава, а тројца спасувачи загинаа откако се урнал хеликоптер. Овчар загинал при обид да помине река, а неговото тело е најдено на 4 км долж течението. Во реонот на Азурниот брег има исчезнати луѓе. Стотина куќи се поплавени. Откажани се спортски и културни настани, а многу училишта денеска не работат. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид