19 Април, 2018
0.0513

(ФОТО+ВИДЕО) Свлечиште „збриша“ цел појас и уби 13 лица

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

По обилниот дожд на југот на Калифорнија, од свлечиште загинаа најмалку 13 лица. 

Телата се пронајдени во калта северозападно од градот Лос Анџелес.

Скоро 200 луѓе се однесени во болница. 

Лавината од кал откорна од темели и уништи повеќе куќи. Има лица кои се водат како исчезнати. Во многу места жителите се евакуирани со хеликоптери од своите домови. По повеќе часови минати во кал, од една разурната куќа е спасено 14-годишно девојче. 

Спасувачките екипи во текот на вчерашниот ден расчистуваа отпад од важниот автопат 101, каде сообраќајот беше во прекин поради катастрофата.

Властите наредија евакуација во Санта Барбара, Вентура и Лос Анџелес, но како што се вели, во Санта Барабара не се евакуирале ниту една петтина од жителите. 

Официјалните лица се плашат дека бројот на жртви ќе расте. 


Можеби ќе ве интересира

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)