22 Септември, 2020
0.0648

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2020

Канада е завеана со снег, а вакво снежно невреме немало цели 50 години. 

Во петокот во Њуфаундленд и Лабрадор, за само едно деноноќие се формирала снежна покривка од повеќе од 70 сантиметри. До недела веќе беше прогласена вонредна состојба, а напомош се испратени и војници.

Ова е можеби најлошата бура во изминативе 50 години, а наводно, се очекуваат уште врнежи од снег.


Снежно невреме деновиве има и во Шпанија. Но, куќите на Канаѓаните беа завеани до покривите.  Ветерот дуваше со брзина од 130 км на час, а метеоролозите најавуваат нови снежни врнежи. Наносите од снег се повеќе од 4 метри. 


Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?