29 Јануари, 2020
0.0162

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2019

Mедитерански циклон ноќеска ја погоди Хрватска. 

Бурата го погодила градот Ровињ каде веќе наврнале 70 литри дожд по квадратен метар, а навечер силниот дожд зафатил поголем дел од Далмација.

Циклонскиот центар сега се наоѓа над северното Јадранско море и брзо се спушта до Далмација, каде ќе биде наредните неколку часа.

Во градот Сплит ветерот се движел со брзина од 114 километри на час. 

Имало плима, а на сплитското крајбрежје бранови допирале и до првите кафулиња.

Oткако се вршат мерења, во ноември оваа година имало највисоко ниво на морето во Далмација.  По втор пат за месец дена се зголемува нивото на морето. 

фото 24 сата


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле