24 Февруари, 2020
0.0198

(ФОТО+ВИДЕО) ЗАБОРАВИЈА НА НЕМИРИТЕ: По 12 години во Ирак падна снег

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2020

Во Ирак по цели 12 години падна снег. 

Жителите на главниот град Багдад денеска по долго време видоа снежна покривка. 

На плоштадот Тахрир, луѓето уживаа во снегот и се фотографираа. 

„Снегот би можел да паѓа до утре, со оглед на студеното време. Студениот бран дојде од Европа “, изјави Амер ел Jабери од Метеоролошкиот центар на Ирак.

Во земјата има и млади луѓе кои досега не виделе снег. Во 2008 година последен пат паѓал снег, но многу малку и за брзо се стопил. Oва е втор пат во 100 години да падне снег. Ирак е земја каде населението е навикнато на жештини. Највисоката измерена температура во Багдад е 51 Целзиусов степен. 


За само неколку месеци Ирак имаше многу немири, и масовни протести од октомври во кои повеќе од 500 луѓе загинаа. 


Можеби ќе ве интересира

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници