22 Март, 2018
0.0603

(ФОТО+ВИДЕО) ЗАВЕАНА ХРВАТСКА: На патиштата хаос

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Хрватска е парализирана поради снег. Снежното невреме кое ја зафати државата е причина за затворањето на неколку линии на траекти како и на копнениот сообраќај.


Забранет е сообраќајот за камиони со приколки, додека граничниот премин Пасјак е затворен за сообраќај. Хрватските медиуми пишуваат дека снег паѓа во Капела, на Сљеме и Горски Котар.


Во Хрватска утрово е измерена снежна покривка од 10 цм. 

Сообраќајот се одвива во зимски услови. 

Во Црна Гора пак, издадено е предупредување од црвен метеоаларм поради исчекување на силен дожд, ветар и силни грмотевици.

Алармот е на сила поради исчекување на силен дожд од најмалку 50 мм за 12 часа, ветер со јачина од 50 км на час и силни грмотевици. До крајот на неделата и во Србија се очекува снег. 

Можеби ќе ве интересира

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија