24 Септември, 2020
0.0222

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Објавено во: Економија 11 Август, 2020

Вредноста на доларот зема замав. 

Оваа валута се зајакна во однос на еврото и швајцарскиот франк, затоа што инвеститорите се фокусираа на американската помош поради кризата и на тензиите меѓу САД и Кина. 

Еврото ослабе за 0,2 отсто во однос на доларот и се тргуваше со 1,17605 американски долари, а швајцарскиот франк зајакна за истиот процент, на 1.0773 франци.

Швајцарската валута се намали во однос на доларот, за 0,4 проценти, паѓајќи на 91,59 швајцарски центи за долар. 

Индексот на доларот се зголеми за еден процент во однос на кошницата од шест други клучни светски валути, на 93.532 индексни поени.

Швајцарскиот франк падна откако податоците покажаа дека депозитите по видување кај Швајцарската народна банка пораснаа минатата недела, што обично сигнализира дека банката интервенира на девизниот пазар за да ја ослаби домашната валута.

Во меѓувреме, освен на златото, се очекува голем скок на цената на среброто. 

Можеби ќе ве интересира

САМО ВО АВГУСТ НОВИ ТРИ ИЛЈАДИ НЕВРАБОТЕНИ - еве што покажуваат најновите бројки на Агенцијата

САМО ВО АВГУСТ НОВИ ТРИ ИЛЈАДИ НЕВРАБОТЕНИ - еве што покажуваат најновите бројки на Агенцијата

МЕРКИТЕ ЌЕ БИДАТ И ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЗА ФИРМИТЕ - некои се познати, некои се нови

МЕРКИТЕ ЌЕ БИДАТ И ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЗА ФИРМИТЕ - некои се познати, некои се нови

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Битиќи најави дека е можно ново задолжување за четвртиот сет мерки

Битиќи најави дека е можно ново задолжување за четвртиот сет мерки

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

ВО ИГРА Е И ДОМАШНА КОМПАНИЈА - неколку инвеститори сакаат да добијат статус на стратешки

ВО ИГРА Е И ДОМАШНА КОМПАНИЈА - неколку инвеститори сакаат да добијат статус на стратешки

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади луѓе останаа без работа од корона кризата

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади луѓе останаа без работа од корона кризата

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот