06 Април, 2020
0.0382

ФРЛЕНИ 22.000 ТОНИ ПРОЕКТИЛИ: Ќе се утврди бројката на загинати при агресијата на НАТО врз Југославија

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2020

Комисијата што ќе го утврдува точниот број на загинати во текот на агресијата на НАТО врз СР Југославија во 1999 година, ќе биде формирана на иницијатива на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пренесува „Спутник“.

Комисијата би требало да почне со работа на 24 март, на годишнината од почетокот на бомбардирањето, пишуваат „Вечерње новости”, а ќе биде формирана со одлука на српската влада, која ќе обезбеди и средства за нејзината работа.

Засега се знае дека за 78 дена агресија, загинале најмалку 79 деца и 754 припадници на војската и на полицијата. Ако се анализира периодот од 1 јануари 1998 година до крајот на бомбардирањето, убиени се 1.002 припадници на војската и полицијата.

За 11 недели секојдневни воздушни напади, НАТО извршил 2.300 удари на тогашната СР Југославија и фрлил 22.000 тони проектили, меѓу кои и 37.000 забранети касетни бомби и бомби со збогатен ураниум.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки